Aktualności

Finał akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” grafika
2018-10-30

Finał akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”

W czwartek 18 października 2018 r. w Żuławskim Parki Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim można było wymienić zebrane kasztany i żołędzie na drzewko.
Trójmiejski spacer z okazji Dnia Krajobrazu grafika
2018-10-30

Trójmiejski spacer z okazji Dnia Krajobrazu

Już po raz trzeci spotkaliśmy się na organizowanym z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska spacerze krajobrazowym. Tym razem na miejsce wycieczki wybrane zostały okolice Gdyni. Mimo niesprzyjającej pogody towarzyszyła nam pokaźna grupa miłośników przyrody, a po drodze przyłączali się kolejni. Przez jakiś czas towarzyszyła nam także grupa rowerzystów.

Co nowego na Polanki 51? grafika
2018-10-26

Co nowego na Polanki 51?

Zachęcamy do obejrzenia i podzielenia się swoimi wrażeniami!

W ramach realizowanego projektu "Edukacja dla przyrody" powstała animacja autorstwa Grupy Smacznego!

Spacer krajobrazowy w Kaszubskim Parku pt. „Od średniowiecza do czasów współczesnych – przeobrażenia krajobrazu kaszubskiego.” grafika
2018-10-26

Spacer krajobrazowy w Kaszubskim Parku pt. „Od średniowiecza do czasów współczesnych – przeobrażenia krajobrazu kaszubskiego.”

Jaki piękny krajobraz! – nie raz słyszeliśmy te słowa lub sami je wypowiadaliśmy, ale co to jest „krajobraz” i czy zawsze musi być piękny? Krajobraz ma wiele definicji i jest różnie interpretowany. Ogólnie mówiąc, jest to wszystko to, co widzimy wokół nas: elementy naturalne oraz antropogeniczne. Krajobraz może być nie tylko naturalny i półnaturalny, ale również przemysłowy, zdewastowany, szpecący... Dlatego ważne jest abyśmy byli świadomi, iż to głównie człowiek odpowiada za stan środowiska naturalnego i jak ważną rolę przestrzeń odgrywa w naszym życiu.

 

Akcja zbierania żołędzi dla zwierząt grafika
2018-10-25

Akcja zbierania żołędzi dla zwierząt

             Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” współpracujący od lat z Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Damnicy, zaprosił do udziału w akcji koło Łowieckie „Hubert”. W tym roku młodzież ze szkoły podstawowej i internatu zbierała żołędzie. Wykładanie karmy ma zatrzymać  jak najwięcej zwierzyny w lesie. Poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą w okolice dróg, a tym samym zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami. Poza tym zwierzęta rzadziej wychodzą na pola uprawne, tym samym wyrządzając mniej szkód rolnikom.

Grzybobranie z Parkiem za nami! grafika
2018-10-24

Grzybobranie z Parkiem za nami!

W sobotę 13 października 2018 r. odbyło się Grzybobranie z Parkiem – edukacyjne warsztaty już po raz 8 organizowane przez Pracowników Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. 

Spacer krajobrazowy „Szlakiem pogranicza” grafika
2018-10-24

Spacer krajobrazowy „Szlakiem pogranicza”

Dzień Krajobrazu już na stałe zagościł w kalendarzach osób i instytucji, które mają na celu uświadamianie społeczeństwa jak ważną rolę w naszym życiu spełnia otaczający nas krajobraz.

Spacer krajobrazowy po Słupsku grafika
2018-10-23

Spacer krajobrazowy po Słupsku

Pracownicy PK „Dolina Słupi” i ZO Polskiego Związku Wędkarskiego zaprosili mieszkańców Słupska  i regionu do udziału w spacerze krajobrazowym.

Konkurs "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" grafika
2018-10-22

Konkurs "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"

Zaborski Park Krajobrazowy serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie pn. "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski".

Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” na ptasim pikniku grafika
2018-10-22

Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” na ptasim pikniku

Tradycyjnie już pierwszy weekend października pracownicy Parku spędzili na VIII Ptasim Pikniku organizowanym przez Nadleśnictwo Elbląg oraz Stowarzyszenie Drapolicz w ramach Europejskich Dni Ptaków.  

Otwarcie nowej siedziby Nadmorskiego Parku Krajobrazowego grafika
2018-10-16

Otwarcie nowej siedziby Nadmorskiego Parku Krajobrazowego

W ubiegłym tygodniu odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku edukacyjnego-administracyjnego Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Obiekt powstał w ramach projektu „Edukacja dla przyrody” realizowanego przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w ramach środków z RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 i przy wsparciu finansowym WFOŚiGW w Gdańsku. Otwarciu towarzyszyła nie mniej ważna okazja: jubileusz 40-lecia istnienia Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Czas na Grzyby! 2018 grafika
2018-10-11

Czas na Grzyby! 2018

Piknik Edukacyjny „Czas na grzyby!” 2018 odbył się pod hasłem „Porosty, klejnoty Borów Tucholskich”. Te tajemnicze, wszędobylskie, ale rzadko dostrzegane grzyby, posiadają mnóstwo szalenie ciekawych cech, które czynią z nich małych mocarzy, potrafiących żyć w miejscach niedostępnych dla innych form życia, to pionierzy życia. Paradoksalnie, te same porosty są najwrażliwsze na wszelkie degradacje środowiska naturalnego.
Grzybobranie w Ośrodku Eduakcji Ekologicznej grafika
2018-10-11

Grzybobranie w Ośrodku Eduakcji Ekologicznej

W ubiegły czwartek gościliśmy szkoły z terenu powiatu kartuskiego na kolejnym Grzybobraniu. Pomimo dosyć mizernego, jak dotąd sezonu grzybowego, postanowiliśmy udowodnić, że grzyby w lasach jednak są, a wystarczy ich tylko trochę intensywniej poszukać.