Jest takie miejsce – Schodno

Data: 30-06-2020

Tuż przed wakacyjną przerwą chcielibyśmy zaprosić Państwa do Schodna, jednej z najmniejszych miejscowości położonych na terenie gminy Dziemiany. Dla nas jest to miejsce szczególne i to nie tylko ze względu na różnorodność przyrodniczą jaka otacza wieś, ale przede wszystkim ze względu na Zieloną Szkołę. O miejscowości napisała Pani Jolanta Sugier - osoba urodzona, wychowana i wychowująca własne dzieci w miejscowości Schodno. Od wielu lat nauczycielka języka kaszubskiego i niemieckiego, interesująca się kulturą, historią i życiem Kaszubów. Pomimo, iż uwielbia podróże, te bliskie i dalekie, to jednak najlepszym odpoczynkiem jest cisza i spokój z książką w ogrodzie.  Autorce bardzo dziękujemy za tekst i życzymy wielu miłych chwil z książką nad jeziorem Schodno.

Na kolejne artykuły z cyklu „Jest takie miejsce…” zapraszamy po wakacjach, kiedy to przeniesiemy się bardziej na południe Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Schodno

      Wieś Schodno położona pomiędzy Loryńcem i Kaliszem Kaszubskim nad jeziorem Schodno, przez, które przepływa rzeka Wda, zwana też  „Czarną wodą”.

      Jedne z pierwszych  wzmianek o wsi pochodzą z 1773 roku na podstawie Katastru Fryderykańskiego okręgu kościerskiego 1772/1773. Zamieszczone w dokumentach informacje dotyczą majątku mieszkańców. W Schodnie mieszkało wówczas dwóch właścicieli ziemskich i ich parobcy z rodzinami, były to rodziny Turzyńskich i Rekowskich. Głównym zajęciem, pomimo bardzo słabych ziem,  było i do chwili obecnej jest rolnictwo.  Kiedyś uprawiano głównie zboże, grykę i groch. Gospodarze hodowali owce, świnie i kilka krów, a w każdym gospodarstwie był koń.  Instytucją publiczną była tu jedynie szkoła, która początkowo mieściła się w prywatnym budynku. Pod koniec lat 1880 budowana była przez Niemców nowa szkoła, której pierwsze kroniki zapoczątkowane są od roku 1891. Na ich podstawie i wspomnień najstarszych mieszkańców wiadomo, że nauczanie odbywało się w języku niemieckim. Dzieci było na każdy rok szkolny ok. 25 od klasy I do klasy IV. Nawet tu w małej miejscowości doszło do strajku szkolnego, miejscowa ludność wyrażała sprzeciw wobec germanizacji. Szkoła zakończyła swą działalność w 1978r. z powodu małej liczby dzieci. Wiele rodzin w poszukiwaniu za pracą i lepszym bytem opuściło wieś.

     Dzisiejsi gospodarze podobnie jak kiedyś uprawiają zboże i hodują krowy. W Schodnie obecnie są 4 gospodarstwa rolne. Wioskę zamieszkuje 31 osób z czego 21 jest na stałe zameldowanych i z pokolenia na pokolenie dziedziczących ziemię. Schodno to wieś otoczona pięknymi lasami i wodą, co zawsze daje możliwość zdobycia dodatkowych środków do życia. Ze względu na swoje piękne walory przyrodnicze miejsce to upodobali sobie mieszkańcy Trójmiasta, którzy w latach 70-tych zaczęli wykupywać ziemię na działki rekreacyjne (jest ich ponad 50). Budynek starej szkoły został przekształcony na potrzeby funkcjonującej tu od 1994 roku Zielonej Szkoły przy Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Zielona Szkoła jest znana w całej okolicy i nie tylko ze swej prężnie działającej edukacji przyrodniczej, licznych warsztatów w terenie, konkursów przyrodniczych i tradycyjnych już imprez typu Wiosną – "Wiosenne warsztaty przyrodnicze" , latem – "Świętojańska noc z przyrodą" , jesienią – "Czas na grzyby!".

     Życie w Schodnie toczy się bardzo powoli, zwłaszcza zimą panuje tu błoga cisza i spokój. Natomiast latem robi się gwarno zwłaszcza nad jeziorem i w lesie, gdzie przebywa dużo wczasowiczów.

Tekst: Jolanta Sugier

Przez Schodno prowadzą 2 szlaki rowerowe Wdzydzkiego Parku Krajobrazowe: Schodno-Wdzydze (więcej) i Lipusz -Wdzydze (więcej) oraz szlak kajakowy rzeką Wdą (więcej).

 

Fot. W. Zdunek
Fot. W. Zdunek
Fot. W. Zdunek
Fot. W. Zdunek
Fot. W. Zdunek
Fot. W. Zdunek
Grafika 7: Jest takie miejsce – Schodno
Fot. W. Zdunek
Grafika 9: Jest takie miejsce – Schodno
Grafika 10: Jest takie miejsce – Schodno