Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Rusza krajobrazowy konkurs fotograficzny „Pomorskie w kadrze”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

       Grzybiarze w całej Polsce doczekali się prawdziwych grzybowych żniw. W lasach pojawiły się  praktycznie wszystkie pożądane gatunki,  w tym najchętniej zbierane borowiki szlachetne, podgrzybki brunatne i mleczaje rydze. Niestety nie brakuje także gatunków trujących, w tym śmiertelnie, takich jak muchomory sromotnikowe czy cytrynowe.

W ciągu trzech dni ok. 1300 osób odwiedziło salę edukacyjną  Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, a to wszystko za sprawą grzybów, bohaterów z pierwszych stron gazet ostatnich dni.  X Wystawa Grzybów zorganizowana przez pracowników PK „Dolina Słupi, przyciągnęła tłumy odwiedzających. Nasza wystawa była dodatkową atrakcją dla odwiedzających jesienne targi ogrodnicze. Odwedzający mieli także okazję obejrzeć naszą ekspzycję w  Centrum Edukacji Ekologicznej "Słupia-rzeka wiedzy".

Na wystawie można było zobaczyć 40 gatunków grzybów jadalnych, trujących i niejadalnych.  Najczęściej potencjalni grzybiarze pytali o różnice pomiędzy gatunkami często mylonymi np. muchomorem sromotnikowym a czubajką kanią, gąską zielonką czy zielonymi  gołąbkami, mleczajem rydzem a mleczajem wełnianką czy też pospolitą kurką czyli pieprznikiem jadalnym a lisówką  pomarańczową.  Mamy nadzieję że przynajmniej w kilku przypadkach rozwialiśmy wątpliwości, a wiedza zdobyta u nas przyda się w terenie przy oznaczaniu grzybów. Naszą wystawą zainteresowały się także lokalne media. Krótką relację z wystawy można zobaczyć  na  https://gp24.pl/wystawa-grzybow-jadalnych-niejadalnych-i-trujacych-w-slupsku-zdjecia/ar/c1-14458787

   Niemniej ważnym tematem podejmowanym podczas przeprowadzonych pogadanek  było znaczenie grzybów w przyrodzie i gospodarce człowieka, a także ukazanie ogromnej różnorodności tej grupy organizmów. 

   Poniedziałkowy dzień wystawy był dedykowany szkołom i przedszkolom. W tym dniu merytorycznie wsparły nas  Panie Anna Deus-Kopka i Anna Krzysiak, z Nadleśnictwa Leśny Dwór i Nadleśnictwa Damnica.  Dziękujemy bardzo za fachową pomoc.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne edukacyjne spotkania oraz do lasu. Pamiętajmy  o tym, aby w lesie pozostawić po sobie jedynie dobre wspomnienie.  

Organizacja wystawy jest dofinansowywana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.