Aktualności

Kolejny Ptasi piknik już za nami! grafika
2016-10-04

Kolejny Ptasi piknik już za nami!

Już po raz VI mieliśmy przyjemność partnerować Nadleśnictwu Elbląg oraz Stowarzyszeniu Drapolicz biorąc udział w Ptasim Pikniku na Mierzei Wiślanej.

 

Powiatowe grzybobranie 2016’ w OEE w Szymbarku grafika
2016-09-30

Powiatowe grzybobranie 2016’ w OEE w Szymbarku

27 września Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku zorganizował dla szkół z terenu powiatu kartuskiego „Grzybobranie”. Na zaproszenie odpowiedziało 11 szkół z terenu powiatu kartuskiego i okolic.

 

Finał konkursu „Przyjazny ogród… precz z obcymi gatunkami inwazyjnymi”. grafika
2016-09-30

Finał konkursu „Przyjazny ogród… precz z obcymi gatunkami inwazyjnymi”.

W minioną środę w Błękitnej Szkole miał miejsce finał konkursu przyrodniczego „Przyjazny ogród… precz z obcymi gatunkami inwazyjnymi”. W nagrodę gimnazjaliści z Helu i Władysławowa pojechali do Gołubieńskiego Ogrodu Botanicznego znajdującego się w Kaszubskim Parku Krajobrazowym, gdzie mieli okazję zgłębić wiedzę botaniczną
Zapraszamy na wystawę grzybów 5-6 października 2016 grafika
2016-09-30

Zapraszamy na wystawę grzybów 5-6 października 2016

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” organizuje w dniach 5-6.10.2016 roku wystawę grzybów. Zapraszamy Państwa w godzinach 10.00-15.00 do nowej siedziby Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”  przy ul. Poniatowskiego 4A (dawny internat Liceum Medycznego, na teren posesji można wejść także od strony ulicy Bałtyckiej). Celem wystawy jest przedstawienie jak największej ilości gatunków grzybów, ich roli w przyrodzie oraz różnorodności  tej   grupy organizmów.
2016-09-29

Zielone pytanie na październik

 „Prawnik, który miałby bronić kreta przed zarzutami czynienia szkód w ogrodach miałby nie lada zadanie by przedstawić go w dobrym świetle. Jednakże wiedza i prawidła przyrodnicze głoszą, że każdy organizm jest potrzebny i nie „powstał” przypadkowo. Kret na pewno jest drapieżnikiem i jest żarłoczny, więc roślinom bezpośrednio szkody nie czyni. Na jego menu składa się cała menażeria drobnych zwierząt – bezkręgowców, ich larw i jaj. Wprawdzie głównym pożywieniem kreta są pożyteczne dżdżownice to większość pozostałego pokarmu stanowią różni przedstawiciele owadów. 

2016-09-29

Październik 2016

 „Prawnik, który miałby bronić kreta przed zarzutami czynienia szkód w ogrodach miałby nie lada zadanie by przedstawić go w dobrym świetle. Jednakże wiedza i prawidła przyrodnicze głoszą, że każdy organizm jest potrzebny i nie „powstał” przypadkowo. Kret na pewno jest drapieżnikiem i jest żarłoczny, więc roślinom bezpośrednio szkody nie czyni. Na jego menu składa się cała menażeria drobnych zwierząt – bezkręgowców, ich larw i jaj. Wprawdzie głównym pożywieniem kreta są pożyteczne dżdżownice to większość pozostałego pokarmu stanowią różni przedstawiciele owadów.

Warsztaty fotograficzne grafika
2016-09-28

Warsztaty fotograficzne

    W dniach 21-23 września br. w Schodnie odbyły się warsztaty fotograficzne, adresowane do pracowników Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Zapraszamy na wycieczkę do Rezerwatu Beka i Osady Łowców Fok grafika
2016-09-28

Zapraszamy na wycieczkę do Rezerwatu Beka i Osady Łowców Fok

Serdecznie zapraszamy mieszkańców powiatu puckiego i okolic na ostatnie w tym roku zajęcia pod nazwą „Wycieczka do Rezerwatu Beka i Osady Łowców Fok”. Wycieczka odbędzie się w sobotę 22 października 2016 r., o godz. 9:00. Miejsce zbiórki: ul. Merkleina 1 we Władysławowie, skąd autokar zabierze uczestników do Rezerwatu Beka i do Osady. Obowiązują zapisy.

Birdwatching w Nadmorskim Parku Krajobrazowym grafika
2016-09-27

Birdwatching w Nadmorskim Parku Krajobrazowym

Pracownicy NPK zaobserwowali ostatnio na Półwyspie dwa północne gatunki - płatkonogi szydłodziobe i świstunkę żółtawą (świstunka podlega orzecznictwu Komisji Faunistycznej). W Jastarni odnotowano również rzadko zalatującego do Polski siewkowca, terekię. Podczas jesiennych spacerów nad morzem warto przyglądać się dokładnie wszystkim napotkanym ptakom, każdy obserwator ma szansę na spotkanie takich "perełek".

Wycieczka geologiczna - Nadmorski Klub Przyrodnika grafika
2016-09-27

Wycieczka geologiczna - Nadmorski Klub Przyrodnika

Za nami trzecia z cyklu czterech wycieczek krajoznawczo-edukacyjnych obejmujących obszar Parku i jego okolic. Tym razem podczas „Wycieczki geologicznej” uczestnicy Nadmorskiego Klubu Przyrodnika wybrali się w podróż w czasie, przez różne epoki geologiczne. Zróżnicowana budowa geomorfologiczna Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz urozmaicony krajobraz stanowią doskonałe warunki  do przeprowadzenia terenówek geologicznych. 

2016-09-26

Dojrzały Smak Przygody - warsztaty „W sercu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego”.

 Szanowni Państwo w związku z niewielką zmianą rozkładu jazdy komunikacji oraz brakiem wysypu grzybów proponujemy następujący przebieg najbliższych warsztatów:


Z wizytą w Pomorskim Ośrodku Rehabilitacji Ptaków i Małych Ssaków w Hejtusie grafika
2016-09-26

Z wizytą w Pomorskim Ośrodku Rehabilitacji Ptaków i Małych Ssaków w Hejtusie

Pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego przygotowali wyjazd i  23 września zabrał dwie klasy drugie ze szkoły podstawowej nr 2 w Kartuzach na wizytę do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Ptaków i Małych Ssaków „Ostoja” w Hejtusie.

 

Uzupełnianie żwirem sztucznych tarlisk na rzece Glaźnej grafika
2016-09-26

Uzupełnianie żwirem sztucznych tarlisk na rzece Glaźnej

W II połowie września 2016 roku dokonano uzupełnienia żwirem sztucznych tarlisk na rzece Glaźnej. Rzeka ta jest prawobrzeżnym dopływem Słupi i od lat ma duże znaczenie dla naturalnego rozrodu troci wędrownej w dorzeczu Słupi.

 

Koszenie ,,Gogolewka" grafika
2016-09-23

Koszenie ,,Gogolewka"

Projektowany rezerwat przyrody ,,Gogolewko” stanowi jeden z cenniejszych obiektów torfowiskowych w naszym regionie. W mozaice z roślinnością łąk wilgotnych występują tu fitocenozy turzycowo-mszyste, charakterystyczne dla chronionego w ramach sieci Natura 2000 siedliska przyrodniczego o nazwie ,,Górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk”.

 

Parkowy weekend pod namiotem… grafika
2016-09-22

Parkowy weekend pod namiotem…

…oczywiście w pracy. W dniach 17-18 września Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana” gościł ze swoim stoiskiem na dwóch imprezach plenerowych: w sobotę na festynie w Krynicy Morskiej, a w niedzielę na Dożynkach Gminno-Powiatowych w Sztutowie.

 

2016-09-22

Zaproszenie do XVI edyacji "Bęc jabłkiem w głowę"

Drodzy sympatycy konkursu "Bęc jabłkiem w głowę". Po raz 16 mamy przyjemność zaprosić Was do udziału w tej interdyscyplinarnej przygodzie. Z dużą radością i ciekawością oczekujemy na Wasze zgłoszenia, prezentacje, występy. W załacznikach znajduje się lista obowiązujących na tę edycję zagadnień, aktualny regulamin i karta zgłoszenia. Zapraszamy serdecznie!